www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Śr maja 25, 2022 11:40 pm

Strefa czasowa: UTC + 1
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt paź 18, 2019 9:09 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 449
Smok Wawelski napisał(a):
Z zazwyczaj dobrze poinformowanego źródła dowiedziałem się, co następuje:

1. Na Synodzie KZ było reprezentowanych 60% wszystkich zborów.
2. Radości ze "zwycięstwa" jakoś nie ma. Można odnieść wrażenie, że jest to zwycięstwo "Pyrrusowe", bo okupione pogłębiającym się podziałem. Na głównej stronie KZ informacja na temat przebiegu i efektów jest do dzisiaj nadzwyczaj skąpa i to chyba nie jest przypadek:

https://kz.pl/synod-kz-w-warszawie-26-28-09-2019/

3. Ciekawe jest to, że w głosowaniu brały udział... kobiety jako dodatkowi delegaci ze zborów o liczebności ponad 100 osób. Jeśli brały udział w głosowaniu we własnej sprawie, a decyzja zapadła jednym głosem przeważającym, to by znaczyło, że zdecydowały... kobiety. Chyba, że wszystkie głosowały przeciw.

Jeśli ktoś byłby w stanie zweryfikować te informacje z niezależnych źródeł, to chyba wszyscy bylibyśmy wdzięczni.

Otrzymałem już krótko po synodzie informację na ten temat od brata, który był na synodzie, a którego to znam od lat i darzę pełnym zaufaniem. Według niego co do powyższej cyfry...
...1., to się w sumie zgadza. Jeśli dobrze pamiętam, brat mówił chyba nawet konkretnie o 61%.
...3. brat potwierdził, że kobiety były na sali. Z tego, co zaobserwował, conajmniej część z nich brała udział w głosowaniu.

A propos tego synodu KZ:
Według relacji tego brata odbyło się m.in. też głosowanie na temat czasowego ograniczenia kadencji starszych zboru do czterech lat. Czyli starsi na czas. Wynik: ponad 150 głosów za takim ograniczeniem, ponad 50 głosów przeciw. Brat opisał też jeszcze jedno głosowanie dotyczące obdarzenia pastorów dodatkowymi prawami. Konkretnie chodziło o to, że kiedy ustanowiony zostaje nowy pastor w zborze, ma on mieć prawo do natychmiastowego zastąpienia wszystkich starszych osobami według jego wyboru. Stosunek głosów za i przeciw był podobny, jak w kwestii czasowego ograniczenia kadencji starszych zboru. Czyli: przeszło gładko.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 18, 2019 12:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 449
seismic napisał(a):
Czy takie rzeczy nie powinny być już dawno ustalone w takiej instytucji jak kz i tylko przypominane. Przecież słowo w ważnych sprawach jest dość oczywiste i czas, lata, wieki nie wpływają na wynik egzegezy.

Dobrze, że internet "nie zapomina", a serwery Google mają "dobrą pamięć" :wink: : w ze strony internetowej Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce w międzyczasie usuniętym, aczkolwiek w Cache Google'a nadal dostępnym "Stanowisku Naczelnej Rady Kościoła Zielonoświątkowego w RP w sprawie służby kobiet w Kościele" z 2000 r. [LINK] czytamy m.in. takie oto słowa:
"3. Rozpoznajemy w stworzeniu i odkupieniu ustanowiony przez Boga porządek autorytetów.
4. Według tego porządku przywództwo zarówno w Kościele, jak i w rodzinie należy do mężczyzn.
5. Wzorem tego przywództwa jest Chrystus – Pan i Głowa Kościoła.
„(…) bo mąż jest głową żony, jak Chrystus Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem.” (Ef 5,23)
6. Wobec powyższego uznajemy, że zborowi i wspólnocie zborów przewodzi mężczyzna (pastor, prezbiter
okręgowy, prezbiter naczelny).
"

Wprawdzie nawet w tym dokumencie sprzed 19 lat dalsze wywody są już rozmydlone. Sformułowania dopuszczają przeróżne niebiblijne praktyki w temacie. Zauważmy jednak, że w momencie, gdy "rozpoznajemy [...] ustanowiony przez Boga porządek autorytetów", powołujemy się na coś niezmiennego, co ustanowił sam Bóg! Odtąd zatem w kwestii wykluczenia kobiet z roli przywództwa logicznie niemożliwe (bo sprzeczne) są jakiekolwiek zmiany uzasadnione inną kulturą, obyczajami, czy czasami. A jednak... przez uznanie wyniku aktualnego głosowania po prostu zaprzeczono powyżej zacytowanemu zrozumieniu. Teraz kobiety mogą być "pastorami pomocniczymi", zatem od tej chwili w KZ oficjalnie "przywództwo zarówno w Kościele, jak i w rodzinie" NIE należy już wyłącznie do mężczyzn. To, co - w założeniu pod prowadzeniem Ducha Świętego - zostało ustanowione 19 lat temu jest odwrotne do tego, co - w założeniu pod prowadzeniem Ducha Świętego - zostało ustanowione teraz. W KZ "czas, lata i wieki" najwyraźniej wpływają na wynik egzegezy, i to jak! Czysto logicznie patrząc, publicznie pokutować powinno albo tamtejsze przywództwo KZ, albo teraźniejsze, bo któreś z tych dwóch ewidentnie postanowiło coś sprzecznego z wolą Ducha Świętego.

Jeśli denominacja już w samej swojej nazwie nosi hasło "Zielonoświątkowy", to powinna z definicji chcieć dążyć do praktyki najbliższej całokształtu przekazanemu w księdze Dziejów Apostolskich. Natomiast przy przewadze jednego głosu - i to w tak wątpliwym, powyżej opisanym "kontekście płci" - jej przywódcy nie mogą z czystą twarzą stwierdzić: "Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my [...]" (Dz. 15:28). W tym świetle zastanawia stwierdzenie, jakoby na synodzie "przywódcy kościoła doświadczyli cudownej Bożej obecności" (cytat z oficjalnej, wszak zadziwiająco skąpej relacji nt. synodu zamieszczony tutaj). Czy Boża obecność nie skłoniła tych przywódców do szukania jednomyślności w tak ważnej kwestii?!

Osobiście nasuwa mi się taka refleksja:
Rozumiem w ten sposób Boże Słowo, że Bóg zawsze szukał sobie narzędzi, przez które będzie mógł wykonać swoją wolę. Jeśli glina uparcie i wytrwale uciekała przed kształtowaniem przez Garncarza, Pan lepił sobie inne naczynie dla swoich chwalebnych celów. Bóg zatem nie zmieni swojego Słowa i swojej woli tylko dlatego, bo jakimś ludziom zachciało się wystrugać denominację zgodną z duchem tego wieku, według swojego prywatnego projektu i uzania. Prędzej wzbudzi on sobie inne naczynia, aby wypełnić to, co zamierzył - o ile te pierwsze naczynia nie zechcą jednak upamiętać i podporządkować się jemu. Wszak "[...] Słowo Boże, [...] żyje i trwa. Gdyż wszelkie ciało jest jak trawa, a wszelka chwała jego jak kwiat trawy. Uschła trawa, i kwiat opadł, ale Słowo Pana trwa na wieki. A jest to Słowo, które wam zostało zwiastowane." (1.Pt. 1:23-25)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 18, 2019 3:49 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
ppajda napisał(a):
odbyło się m.in. też głosowanie na temat czasowego ograniczenia kadencji starszych zboru do czterech lat.
ppajda napisał(a):
głosowanie dotyczące obdarzenia pastorów dodatkowymi prawami. Konkretnie chodziło o to, że kiedy ustanowiony zostaje nowy pastor w zborze, ma on mieć prawo do natychmiastowego zastąpienia wszystkich starszych osobami według jego wyboru.
Wierzyć się nie chce, że można głosować takie rzeczy :( Takie zasady to w korporacjach mają miejsce - nowy prezes dobiera sobie współpracowników wg swojego uznania.
To idzie w kierunku ustanowienia "papieża" w zborze i ogólnie w KZ.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 18, 2019 6:44 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 12:01 pm
Posty: 504
Lokalizacja: DG
Starsi w KZ i w KCh to fikcja. Wybierani są przez Pastora i są to osoby poklepujące go po plecach. To często są, ktoś powiedział, "paprotki", czyli takie osoby wybierane by ładnie wyglądało, że są starsi. W tym temacie dochodzi do korupcji politycznej. Pisałem o tym kilka lat temu. Np gdy starszy nie schlebia pastorowi, zaczyna się "czepiać", a nie można go usunąć, to co, żonę i córkę do grupy uwielbiającej i temat załatwiony. Teraz to wykombinowali w ten sposób; ustawą w Prawie Wewnętrznym. Zbory ewangelikalne są przesiąknięte na wskroś polityka religijną. Sitwokracja, nepotyzm i inne temu podobne. Ja się zastanawiam po co Starsi w zborach KZ czy w KCh, przecież Pastor i żony Pastorów o wszystkim decydują, oni "mają wizję", teraz jeszcze pastorki pomocnicze, czy to nie wystarczy. (?)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr paź 30, 2019 6:18 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 16, 2005 2:24 pm
Posty: 56
Cytuj:
Kobieta pastorem pomocniczym w Polsce - może czy nie może ? Oto jest pytanie ! W tym linku możesz przeczytać mój list otwarty:
https://shoreline.pl/wp-content/uploads ... 217-0pXSpY

Zachęcam do udostępniania

https://www.facebook.com/tomasz.kmiecik ... 7851147439

Cytuj:
KOBIETY W SŁUŻBIE PASTORSKIEJ List otwarty, autor Tomasz Kmiecik

W o s t a t n i m c z a s i e m o g l i śm y o b s e r w o w a ć w i n t e r n e c i e i m e d i a c h społecznościowych spore „ożywienie” wywołane uznaniem prawa kobieto do pełnienia służby „pastora pomocniczego” w Kościele Zielonoświątkowym. Synod KZ w RP zdecydował na tak 107 głosami przeciwko 106, ilość wstrzymujących w tym przypadku nie miała większego znaczenia. C h r z e śc i j a ńs k a „ o p i n i a s p o łe c z n a ” w y p o w i a d a j ąc a s i ę w m e d i a c h społecznościowych, podobnie jak głosujący na synodzie jest podzielona - jedni są za, inni przeciw a jeszcze inni nie mają zdania. Jak zwykle w takich sytuacjach, są pewne osoby, które występują jako żarliwi obrońcy wiary i w trosce o przyszłość (i tak dość małego w Polsce) kościoła ewangelicznego wyrażają swoje zakłopotanie, oburzenie, krytykę a nawet wrogość wobec tych, którzy myślą inaczej. Czy da się ich pogodzić i jakoś dojść do porozumienia? Nie (...)

Żyjemy w czasach ostatecznych, prawdopodobnie niektórzy z młodego pokolenia doczekają powrotu Jezusa. Doświadczamy ogromnego przyśpieszenia, zmian kulturowych, technologicznych i społecznych. Nie muszę nikogo przekonywać o tym, iż obecnie rola kobiety w społeczeństwie, rodzinie, biznesie, polityce i kościele ogromnie sięzmieniła. To co kiedyś było nie do pomyślenia, dzisiaj jest już normalne. Moim zdaniem debata wokół miejsca kobiet w służbie i przywództwie w kościele w Polsce nie powinna w ogóle mieć miejsca. (...)
W swoich wywodach pastor KZ Shoreline z Częstochowy przytacza argumenty m. innymi pastorów z kościoła neo-charyzmatycznego Bethel w Redding w Kalifornii (Nowa Reformacja Apostolska i Ruch Wiary oraz promowanie Toronto Blessing) - https://www.bethel.com/ministries/kris-vallotton/ i https://www.bethel.com/leadership/danny-silk/

Tymczasem inny członek NRK KZ przebywa obecnie w Kościele Billa Johnsona (tego heretyka, który głosi, że "Jezus musiał narodzić się na nowo" - https://www.youtube.com/watch?v=sXRmGmsDnTo) i zbiera pochwały od innych liderów NRK KZ, włącznie z biskupem Markiem Kamińskim.
https://www.facebook.com/angelikaarek.k ... 5092710485

https://www.facebook.com/angelikaarek.k ... 9409346720

https://www.facebook.com/angelikaarek.k ... 3805922947


Załączniki:
KZ-Bill Johnson2.png
KZ-Bill Johnson2.png [ 75.63 KiB | Przeglądane 5034 razy ]
KZ-Bill Johnson7.png
KZ-Bill Johnson7.png [ 71.81 KiB | Przeglądane 5034 razy ]
KZ-Bill Johnson0.png
KZ-Bill Johnson0.png [ 30.4 KiB | Przeglądane 5034 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr paź 30, 2019 9:50 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 16, 2005 2:24 pm
Posty: 56
Dla tych, którym nie otwierały się linki:


Załączniki:
KZ-Bill Johnson6.png
KZ-Bill Johnson6.png [ 106.7 KiB | Przeglądane 5033 razy ]
KZ-Bill Johnson3.png
KZ-Bill Johnson3.png [ 8.97 KiB | Przeglądane 5033 razy ]
KZ-Bill Johnson1 (528x523).jpg
KZ-Bill Johnson1 (528x523).jpg [ 180.45 KiB | Przeglądane 5033 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL